Alışveriş Sitesi Gitti Gidiyor Kapanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

lobal e-ticaret markalarından biri olan eBay, GittiGidiyor’u kapatarak Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı. Resmi siteden yapılan bilgilendirmede kararın pazardaki rekabet dinamiklerine bağlı bir biçimde stratejik olduğunu ifade edildi.

Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan eBay, Türkiye’deki operasyonlarını sonlandıracağını açıkladı. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor’un hisselerinin çoğunluğunu satın aldı. Global sitedeki açık arttırma sistemi yerine standart e-ticaret politikasını sürdürmeyi tercih etti.

Sürekli olarak dünya genelindeki faaliyetlerini gözden geçiren eBay, kararın gerekçesinin stratejik olduğunu belirtti. Dev şirket, kararın tamamen pazarda gelişen yeni rekabet dinamiklerine ve adaptasyonların başarısızlığına bağlı olduğunu açıkladı.

GittiGidiyor kapanıyor mu?

Türkiye’deki faaliyetlerine son vereceğini açıklayan eBay, Türkiye’deki markası GittiGidiyor’u kapatacağını açıkladı. Alıcılara ve satıcılara platformdan çıkış yapabilmeleri için gereken desteği sunacağını belirtti. Ayrıntılı bilgiler dahilinde herkese yardımcı olunacağı açıklandı.

Açıklamanın yapılmasının ardından GittiGidiyor’da yeni ürün listelenmeleri sonlandırıldı18 Temmuz tarihinden itibaren ise platformdan herhangi bir şey satın alınamayacak. Hem alıcılar hem de satıcılar 5 Eylül 2022 tarihine kadar hesaplarına erişim sağlayabilecekler.

GittiGidiyor’un kapatılması eBay’ın finansal durumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaması bekleniyor. GittiGidiyor’un 2022 yılının ilk çeyreğinde sadece 4 milyon aktif kullanıcıya ulaşabildiği düşünülüyor. Bu nedenle eBay’ın finansal sonuçlarına etkisinin düşük olacağı ifade ediliyor.

11 yıllık Türkiye serüveni son buldu

eBay, GittiGidiyor’a ait hisselerin küçük bir kısmını 2007 yılında satın aldı. 2011 yılında ise hisselerin yaklaşık %90’ına sahip oldu. 2001 yılında kurulan GittiGidiyor o dönem 6 milyondan fazla üyeye sahipti. Bununla birlikte moda ve elektronik alanında önde gelen bir alışveriş sitesiydi.

GittiGidiyor’u satın aldığında eBay’ın beklentisi düzenli trafik artışı ve sitenin daha fazla kullanılması yönündeydi. O dönem dünyanın en büyük 12. ekonomisi durumunda olan Türkiye’den beklentisi olumluydu. Ancak e-ticaret sitesi zaman içerisinde gerilemeye başladı.

Özellikle sektöre dahil olan birçok farklı şirketle rekabet etmekte zorlandı. Rekabet konusunda sıkıntılar artış göstermeye başladıkça ciddi bir kullanıcı kaybı yaşandı. Sonuç olarak eBay, GittiGidiyor’u kapatarak Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Haberyerel Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!